• Wtorek, 21 stycznia 2025

  • Imieniny: Agnieszki, Jarosława

  • Font Icon

Atrakcje

 

Mamy Państwu do zaoferowania kilka ciekawych miejsc oraz obiektów znajdujących się na terenie naszej gminy.

  • Budowle hydrotechniczne tj. most zwodzony w Sztutowie – Most Czterech Pancernych, stacje pomp w Kobylej Kępie, Grochowie Pierwszym oraz port i przystań rybacka w Kątach Rybackich
  • Ławeczka Rybaka – element małej architektury w porcie w Kątach Rybackich
  • Skwer wypoczynkowy w Kątach Rybackich
  • Szerokie i piaszczyste plaże morskie z dwoma zorganizowanymi kąpieliskami nad Zatoką Gdańską
  • Rezerwat przyrody „Kąty Rybackie”
  • Państwowe Muzeum Stutthof w Sztutowie
  • Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich
  • Przystań żeglarska w Sztutowie oraz malownicze przystanie rybackie nad Zalewem Wiślanym w Kątach Rybackich.

 

Usytuowanie Gminy Sztutowo pośród wód okalających praktycznie z każdej strony, powoduje konieczność funkcjonowania ważnych dla bytu i ciekawych dla turystów budowli hydrotechnicznych, jak most zwodzony w Sztutowie, stacje pomp w Kobylej Kępie i Grochowie, a także port i przystań rybacka w Kątach Rybackich i przystań w Sztutowie.

O naszych plażach:

Plaża w Kątach Rybackich z drona

Wczasowicze o plaży w Sztutowie

Na plażach Gminy Sztutowo można znaleźć wyrzucone przez Bałtyk kawałki bursztynu. Najwięcej bursztynu można zebrać po silnym sztormie, wtedy morze obdarowuje odwiedzających plażę dennymi okazami. Za najcenniejsze okazy uważa się te, które zawierają w sobie owady. W naszej Gminie znajduje się kilkanaście warsztatów zajmujących się obróbką bursztynu.

Na terenie gminy znajduje się kilka zabytków:

  • Kościół Parafialny pw. św. Wojciecha w Sztutowie , pocz. XX w.
  • Most zwodzony na Wiśle Królewieckiej w Sztutowie z 1934r.;
  • Budynki mieszkalne z XIX w. w Sztutowie, Łaszce.

Ponadto Gmina Sztutowo położona jest blisko atrakcyjnych miejsc turystycznych. Są one oddalone od nas nie więcej niż 70km. Wśród tych miejsc można wyróżnić takie jak:

Oceanarium akwarystyczne w Gdyni. Znajdują się tam unikalne okazy mieszkańców morskich głębin z całego globu ziemskiego. Polecamy także miejsce do wspaniałego wypoczynku jakim jest Aquapark w Sopocie. Mogą także Państwo zwiedzić miejsce pracy naszego sławnego rodaka Mikołaja Kopernika we Fromborku, gdzie znajduje się planetarium. Kolejnym cennym miejscem, które trzeba zwiedzić to największy Zamek Krzyżacki w Malborku.  Natomiast na długie rejsy po Zatoce Gdańskiej oraz do Kaliningradu zabierze Państwa Żegluga Gdańska. Godne uwagi są także oddalone nieco dalej miejscowości, np. Pelplin ze swoją Katedrą (85km) oraz Gniew z zamkiem krzyżackim (90km).

Polecamy również portal turystyczny województwa pomorskiego pomorskie.travel.

Zapraszamy serdecznie.

Muzeum Stutthof

Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Nie zaleca się zwiedzania Muzeum dzieciom do lat 13.

Biuro Obsługi Zwiedzających:
tel/faks – (+ 48 55) 247 83 53 wew. 216; gsm. 798 418 024
czynne codziennie:
w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 900 – 1700
w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 700 – 1500

Administracja Muzeum oraz Archiwum i Biuro Poszukiwań czynne:
poniedziałek – piątek od godz. 700 do 1500

Ekspozycje Muzeum czynne:
codziennie w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 800 – 1800
codziennie w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 800 – 1500

Ze względów organizacyjnych i z uwagi na bezpieczeństwo ostatni wstęp na teren Muzeum jest możliwy pół godziny przed jego zamknięciem.

Informacje zawarte w prezentowanych wystawach uzupełniają filmy dokumentalne dotyczące martyrologii w okresie okupacji hitlerowskiej.

Wyświetlane są następujące filmy (zestawy po 20-30 min. projekcji):
„Ambulans” – 16 min.
„Konzentrationslager Stutthof bei Danzig” – 30 min.
„Albert Forster” – 25 min.
„Stutthof w kilka dni później” – 19 min.
„Auschwitz” – 25 min.

Sala kinowa mieści się w budynku byłej komendantury – wejście boczne, północne. W sezonie turystycznym seanse filmowe odbywają się co pół godziny od 900 do 1700. Po sezonie – na życzenie grup zwiedzających. Wstęp do sali kinowej jest płatny. Bilet wstępu kosztuje 3 PLN od osoby.

Wynajęcie przewodnika
Usługa przewodnicka jest płatna. Obowiązuje wcześniejsze, telefoniczne lub pisemne (np. faksem), zgłoszenie wycieczki. W zgłoszeniu należy podać: nazwę, adres i nr telefonu podmiotu zamawiającego, ilość osób, godzinę przyjazdu oraz informację w jakim języku grupa ma być oprowadzona. Zamówienia podmiotów: szkół, uczelni, biur turystycznych, instytucji itp. złożone telefonicznie należy obowiązkowo potwierdzić faksem. Brak potwierdzenia daje nam prawo do odmowy przyjęcia zgłoszenia.

UPAMIĘTNIENIE

Główny akcent upamiętnienia byłego obozu stanowi Pomnik Walk i Męczeństwa, dzieło artysty rzeźbiarza Wiktora Tołkina. Pomnik składa się z dwóch wielkich brył. Jedna – pozioma – to ściana dł. 48 m i wys. 3,5 m. Na niej w plastycznej formie wyrażono martyrologię więźniów obozu. W tylnej części ściany znajduje się Relikwiarz z niedopalonymi szczątkami ludzkimi ze stosu całopalnego – miejsca, gdzie na przełomie lat 1944-1945 hitlerowcy palili ciała ofiar. Pionowy akcent Pomnika stanowi wysunięta nieco ku przodowi jedenastometrowa bryła rzeźbiarska symbolizująca walkę i zwycięstwo.

Pomnik został odsłonięty 12 maja 1968 roku podczas wielkiej manifestacji społeczeństwa, w 23 rocznicę wyzwolenia obozu.

Przestrzeń przed Pomnikiem upamiętniona została jako Forum Narodów – miejsce gromadzenia się uczestników manifestacji antywojennych, wiernych przybyłych na Mszę św. odprawianą corocznie w pierwszą niedzielę września.

Na terenie Nowego Obozu, w miejscach gdzie znajdowały się baraki więźniarskie, ustawiono symboliczne ściany szczytowe, zaznaczając numery bloków.

W miejscach nie zachowanych baraków na terenie Starego Obozu wykonano płaszczyzny kamienne odtwarzające kształt zabudowy tej części obozu.

Więcej informacji na stronie www.stutthof.org

 

Muzeum Zalewu Wiślanego

Historia rybołówstwa na Zalewie Wiślanym. Ekspozycje przygotowane przez Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku w tym:

  • jednostki rybackie ,niegdyś pływające po Zalewie Wiślanym,
  • wystawa przedstawiająca dzieje szkutnictwa w rejonie Zalewu Wiślanego

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich ul. Rybacka (przy porcie nad Zalewem Wiślanym), czynne jest przez cały rok:

1.01.2017 – 31.03.2017
poniedziałek – piątek 9.00-15.00

1.04.2017 – 30.06.2017
poniedziałek – piątek 9.00-16.00

1.07.2017 – 31.08.2017
poniedziałek – niedziela 10.00-17.00

1.09.2017 – 31.12.2017
poniedziałek – piątek 9.00-15.00

Bilety do Muzeum Zalewu Wiślanego są sprzedawane do 30 minut przed zamknięciem muzeum.

Normalny – 5 zł
Ulgowy – 3 zł
Opiekun lub pilot grupy (1 osoba na 10 uczestników) – 1 zł

Serdecznie zapraszamy do wstąpienia i zapoznania się z tradycją szkutnictwa.

Więcej informacji  na stronie http://www.nmm.pl/muzeum-zalewu-wislanego

 

Elementy tradycji lokalnej – ciekawe miejsca odpoczynku

Ławeczka Rybaka w Kątach Rybackich (w porcie)

Skwer wypoczynkowy w Kątach Rybackich (ul. Morska, przy punkcie aptecznym)

Skwer wykonany w ramach funduszy unijnych PO RYBY 2007-2013 z rzeźbą ryby.

 

PARK KRAJOBRAZOWY MIERZEJA WIŚLANA

Został utworzony w 1985 roku i obejmuje część Mierzei od Sztutowa do granicy państwowej z Federacją Rosyjską. Jego powierzchnia wynosząca 4.410 ha w 75% zajęta jest przez lasy. Na atrakcyjność Parku wpłynęło występowanie wzniesień wydmowych o nieregularnych kształtach. Najwyższa wydma – Wielbłądzi Garb – położona na wschód od Krynicy Morskiej wznosi się na wysokość 49,5 m n.p.m. Do niewątpliwych atrakcji turystycznych należy czynny klif w okolicy Piasków.

Dawniej Mierzeja Wiślana porośnięta była lasem liściastym (olcha, lipa, dąb, klon). Wskutek prowadzenia niekontrolowanego wyrębu nastąpiło wylesienie terenu. Taka sytuacja sprzyjała przemieszczaniu się wydm, które wędrowały w kierunku Zalewu Wiślanego i zasypywały osady. Aby temu zapobiec sadzono rośliny wydmowe, a następnie drzewa, głównie sosny, jako najlepiej przyjmujące się na piaszczystym gruncie i to właśnie sosna (z domieszką buka, dębu, olszy i brzozy) króluje obecnie na Mierzei. Na terenie tego Parku Krajobrazowego znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Kąty Rybackie i Buki Mierzei Wiślanej. Walory tej ziemi są znane i wykorzystywane od dawna do celów leczniczo- wypoczynkowych.

Więcej informacji na stronie http://parkmierzeja.pl/

Przewodnik turystyczno-przyrodniczy po Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana” do pobrania https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.audiotour.mierzeja_wislana&pcampaignid=web_share 

REZERWAT ORNITOLOGICZNY „KĄTY RYBACKIE”

Jest to rezerwat Kormorana Czarnego i Czapli Siwej. Obszar znajduje się na terenie gminy Sztutowo, w Kątach Rybackich (Nadleśnictwo Elbląg, Leśnictwo Kąty Rybackie). Powodem objęcia ochroną konfliktowego dziś gatunku była jego bardzo niska liczebność i zagrożenie wyginięciem. Wielkość europejskiej i polskiej populacji kormorana zmieniała się na przestrzeni wieków. Obecnie jest to największa kolonia tego gatunku w Polsce i jedna z większych w Europie. Rezerwat stanowi niewątpliwie jedną z największych atrakcji przyrodniczych w naszym kraju.

Więcej informacji na stronie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana